Montessori metodika – į vaiką orientuoto mokymasis

alytiskis.lt

Updated on:

Montessori metodika – tai pripažintas ugdymo metodas, pagal kurį pirmenybė teikiama į vaiką orientuotam mokymuisi, savarankiškumui ir aistrai mokytis visą gyvenimą. XX a. pradžioje daktarės Marijos Montessori sukurta metodika yra plačiai pripažinta kaip ugdanti visapusiškai išsilavinusias asmenybes, pasižyminčias savidisciplina ir smalsumu. 

Panagrinėkime pagrindinius jos aspektus.

Kas yra Montessori metodika? Montessori metodika – tai ugdymo filosofija, pripažįstanti unikalų kiekvieno vaiko potencialą, skatinanti savarankišką mokymąsi ir tyrinėjimą. Ji tiki, kad vaikai turi įgimtą norą mokytis, o turėdami tinkamas priemones ir galimybes, jie gali klestėti akademiškai, socialiai, emociškai ir intelektualiai.

Montessori metodikos istorija Dr. Maria Montessori, pirmoji moteris gydytoja Italijoje, paskyrė savo gyvenimą vaikų vystymosi ir ugdymo studijoms. 1907 m. Romoje ji atidarė pirmuosius „Vaikų namus”, kurie tapo revoliucinio ugdymo metodo pradžia.

Pagrindiniai Montessori metodikos principai Metodika grindžiama keliais pagrindiniais principais:

  • Pagarba vaikui: Pedagogai su kiekvienu vaiku elgiasi kaip su gebančiu ir savarankišku, kurdami teigiamą ir palankią mokymosi atmosferą.
  • Parengta aplinka: Klasės kruopščiai suprojektuotos taip, kad atitiktų vaikų raidos poreikius, jose yra medžiagos, skirtos praktiniam mokymuisi.
  • Jautrūs laikotarpiai: Vaikai turi galimybių mokytis konkrečių įgūdžių, kurias pedagogai išnaudoja, kad pristatytų tinkamą medžiagą.
  • Savarankiškas mokymasis: Vaikai gali laisvai rinktis mokymosi veiklą, taip skatindami vidinę motyvaciją ir meilę mokymuisi.
  • Individualus mokymasis: Montessori siūlo individualią mokymosi patirtį, pritaikytą kiekvieno vaiko poreikiams ir interesams.
  • Mišrios amžiaus grupės klasės: Klasėse yra mišraus amžiaus grupės, skatinančios bendradarbiavimą ir socialinių įgūdžių ugdymą per mokymąsi su bendraamžiais.
  • Dėmesys praktiniams gyvenimo įgūdžiams: Praktinė veikla lavina smulkiąją motoriką, koncentraciją ir atsakomybę.
  • Montessori medžiagos: Specialiai sukurta mokymosi medžiaga padeda savarankiškai mokytis ir geriau suprasti abstrakčias sąvokas. Dėl jų sudėtingi dalykai, pavyzdžiui, matematika, tampa apčiuopiami ir prieinami mažiems vaikams.

Montessori klasė: Montessori klasė: praturtinanti aplinka Montessori klasės yra apgalvotai organizuotos, todėl vaikai gali laisvai judėti ir rinktis mokymosi veiklas. Vaikiško dydžio baldai suteikia vaikams galimybę patogiai tvarkyti savo erdvę.

Montessori metodikos privalumai Montessori metodika turi keletą privalumų:

  1. Ugdo meilę mokymuisi: Vaikai visą gyvenimą mėgsta mokytis, tyrinėdami savo pomėgius savo pačių pasirinktu tempu.
  2. Skatina savarankiškumą ir savidiscipliną: Pasirinkimo laisvė ir praktinė veikla skatina savarankiškumą ir savidiscipliną.
  3. Skatina kritinį mąstymą: Praktinis tyrinėjimas su Montessori medžiagomis lavina kritinį mąstymą ir problemų sprendimo įgūdžius.
  4. Stiprina pasitikėjimą savimi ir savigarbą: Palaikančioje aplinkoje vaikai įgyja pasitikėjimo savimi ir savigarbos.
  5. Ugdo socialinius įgūdžius: Mišraus amžiaus klasėse skatinama bendraamžių sąveika ir bendradarbiavimas, ugdomi stiprūs socialiniai įgūdžiai.
  6. pritaikytas įvairiems mokymosi stiliams: Individualizuotas požiūris pritaikytas įvairiems mokymosi stiliams, užtikrinant kiekvieno vaiko sėkmę.

Montessori metodika tebėra gerbiamas ugdymo metodas, formuojantis visapusiškai išsilavinusias asmenybes, mėgstančias mokytis ir pasižyminčias stipriu savidisciplinos jausmu.

Šaltiniai, platesnė informacija https://madeinvilnius.lt/naujienos/kas-yra-montessori-pedagogika/

Parašykite komentarą